Bengaluru shahridagi Acharya Texnologiya Instituti O‘zbekiston Respublikasi, Buxoro viloyati hokimi janob Zaripov Botir Komilovich boshchiligidagi nufuzli delegatsiyani qabul qilish sharafiga muyassar bo‘ldi. Tashrifdan maqsad taʼlim va axborot texnologiyalari sohalarida hamkorlik imkoniyatlarini oʻrganish, Hindiston va Oʻzbekiston startaplari oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishdan iborat. Bundan tashqari, delegatsiya O‘zbekistonning Buxoro shahrida mavjud bo‘lgan imkoniyatlarni o‘rganish uchun hind startaplarini jalb qilishga intildi.
Birinchi kun: Delegatlar Bengaluruda joylashgan taniqli IT va farmatsevtika ko'p millatli korporatsiyalari (MNC) va xususiy startap korxonalar bilan keng ko'lamli uchrashuvlar o'tkazdilar. Ushbu munozaralar yaqin kelajakda potentsial hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan. Achariyalik taniqli shaxslar hamrohligida delegatsiya Google, IBM, Microsoft, Intel va boshqa yetakchi kompaniyalarning ofislariga tashrif buyurdi.
Ikkinchi kun: Acharya kampusida 150 dan ortiq oldindan roʻyxatdan oʻtgan kompaniyalar va ularning vakillarini jalb etgan yirik sarmoyadorlar uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Buxoro viloyatining kelajakdagi istiqbollariga oid ma’ruzalar tinglandi. Keyingi yuzma-yuz uchrashuvlar shaxsiy muhokama xonalarida o‘tkazildi va natijada shu kuni 18 ta o‘zaro anglashuv memorandumlari imzolandi.

Правительственная делегация из Бухары, Узбекистан, изучает возможности сотрудничества в Технологическом институте
Технологический институт Ачарьи, Бангалор, имел честь принимать у себя уважаемую делегацию во главе с г-ном Зариповым Ботиром Комиловичем, губернатором Бухары, Республика Узбекистан. Целью визита было изучение возможностей сотрудничества в сфере образования и информационных технологий, укрепление партнерских отношений между индийскими и узбекскими стартапами. Кроме того, делегация стремилась привлечь индийские стартапы для изучения растущих возможностей, доступных в Бухаре, Узбекистан.
Члены делегации:
• Г-н Зарипов Ботир Комилович, губернатор Бухары
• Г-н Асадов Ризо Раупович, заместитель губернатора Бухары
• Г-н Яхшиев Алиджон Ахрорович, глава Министерства цифровых технологий Бухарской области
• Г-н Сафаров Собир, руководитель IT-парка, Бухара
Основные моменты посещения: Это процесс оптимизации веб-сайтов и контента таким образом, чтобы они отображались выше на страницах результатов поисковой выдачи по релевантным ключевым словам.
День первый: Делегаты провели обширные встречи с известными ИТ- и фармацевтическими транснациональными корпорациями (ТНК) и unicorns, базирующимися в Бангалоре. Эти обсуждения были направлены на развитие потенциального сотрудничества в ближайшем будущем. В сопровождении выдающихся личностей из Ачарьи делегация посетила офисы ведущих компаний, таких как Google, IBM, Microsoft, Intel и других.
День второй: В кампусе "Ачарья" состоялась масштабная встреча инвесторов, в которой приняли участие более 150 предварительно зарегистрированных компаний и их представителей. На мероприятии были представлены презентации о многообещающих перспективах в Бухарской области. Последующие личные встречи были проведены в закрытых дискуссионных залах, в результате чего в тот же день было подписано 18 Меморандумов о взаимопонимании (MoUs).