Texnologiyani o'rganish uchun qiziqarli yangi darajadagi dasturlari
Dunyo ta'lim, biznesni boshqarish, turmush tarzi va boshqalar uchun texnologik sohaga tobora ko'proq intilanar ekan, texnologiyada o'rganish va martaba erishish uchun ko'plab yangi yo'nalishlar mavjud. Ushbu martaba istiqbolli va futuristik bo'lib, foydali yo'l uchun katta imkoniyatlarga ega.
O'zbekistondagi Acharya universiteti to'rt yillik bakalavr b Tech yoki texnologiya bakalavri dasturini taklif etadi, bu talab qilinadigan va sanoat ko'nikmalariga ega bo'lgan yaxlit texnologik ta'limni ta'minlaydi.
Acharya quyidagi mutaxassisliklar bo'yicha B Tech dasturlarini taklif qiladi:
1. Kompyuter fanida B Tech
Kompyuter texnologiyalari nazariyasi, loyihalash, ishlab chiqish va qo‘llash informatika fanini o‘rganishning asosiy mavzulari hisoblanadi. Informatika fanini o'rganish algoritmlar, dasturlash tillari, dasturiy ta'minotni ishlab chiqish, kompyuter uskunalari, kompyuter tarmoqlari, ma'lumotlar bazasini boshqarish tizimlari, sun'iy intellekt, inson va kompyuterning o'zaro ta'siri va boshqalarni o'z ichiga oladi.
Kompyuterlarni o'rganish ko'plab turli fanlar, jumladan fizika, muhandislik va matematika bilan bog'liq. Bu ko'plab sohalarda hisoblash texnologiyalaridan haqiqiy foydalanishga ham, hisoblashning nazariy asoslariga ham tegishli.
Kompyuter fanlari jamiyatga katta ta'sir ko'rsatdi, texnologik taraqqiyotga va o'zgaruvchan sektorlarga, jumladan, bank, sog'liqni saqlash va ko'ngilochar sohalarga hissa qo'shdi. Sanoat hali ham jadal rivojlanmoqda, yangi texnologiyalar va ilovalar doimiy ravishda paydo bo'lmoqda.
Kompyuter fanidan foydalaniladigan bir qancha sohalar mavjud, jumladan:
Ma'lumotlar fani:Ma'lumotlar fani - bu katta hajmdagi ma'lumotlarni tahlil qiladigan va turli xil informatika va statistik yondashuvlardan foydalangan holda xulosalar chiqaradigan soha. Bu sohadan ko'plab sohalar, jumladan, ijtimoiy tarmoqlar, sog'liqni saqlash, bank ishi va marketing foyda olishi mumkin.
Robototexnika: Harakatlarni mustaqil bajara oladigan qurilmalarni yaratish uchun robototexnika kompyuter fanlari, muhandislik va fizikani birlashtiradi. Ishlab chiqarish, sog'liqni saqlash va kosmik tadqiqotlar robototexnika qo'llaniladigan sohalarning faqat bir qismidir.
Kiberxavfsizlik:Texnologiyalar hayotimizning tobora ko'proq jabhalariga ta'sir qilar ekan, ularning ahamiyati ortib bormoqda. Xavfsiz tizimlarni yaratish va kiberhujumlardan himoya qilish kompyuter fanini chuqur tushunishni talab qiladi.
Sun'iy intellekt va mashinani o'rganish: Sun'iy intellekt va mashinani o'rganish deb nomlanuvchi kompyuter fanining ikkita sohasi ma'lumotlardan o'rganadigan va murakkab vazifalarni bajaradigan aqlli mashinalarni yaratish bilan bog'liq. O‘z-o‘zidan boshqariladigan avtomobillar, nutqni aniqlash, tasvir va video tahlili va boshqa ko‘plab texnologiyalar sun’iy intellekt va mashinani o‘rganish texnologiyalarini rivojlantirishda qanday qo‘llanilishiga misoldir.
Dasturiy ta'minotni ishlab chiqish: Kompyuter fanlari ko'ngilochar, moliya, sog'liqni saqlash va elektron tijorat kabi keng sohalar uchun dasturiy ta'minot va ilovalarni yaratish uchun zarur. Ushbu dasturiy ta'minot va ilovalar oddiy odamlarning kundalik hayotining ajralmas qismiga aylandi, elektron tijorat operatsiyalari, dasturiy ta'minot xizmat sifatida, ta'lim va boshqalar.
Bular informatikada mavjud bo'lgan ko'plab ilovalarning faqat bir qismidir. Ehtimol, bu sohaning rivojlanishi bilan yanada innovatsion va qiziqarli ilovalar paydo bo'ladi. Shunday qilib, kompyuter fanlari darajasi juda ko'p afzalliklarga ega va kelgusi yillarda yaxshi martaba uchun muhimdir.
2. Ma'lumotlar fanida B Tech
B.Tech ichida Ma'lumotlar Ilm - bu ma'lumotlar fanining keng va talab qilinadigan sohasiga ixtisoslashgan to'rt yillik bakalavriat dasturi. Ushbu dasturning maqsadi talabalarni ma'lumotlar fanida martaba uchun zarur bo'lgan bilim va ko'nikmalar bilan jihozlashdir. O'quv rejasi matematika, statistika, kompyuter dasturlash, mashinalarni o'rganish, ma'lumotlarni tahlil qilish va ma'lumotlarni vizualizatsiya qilish kabi ko'plab fanlarni o'z ichiga oladi.
O'quv dasturi talabalarga ma'lumotlar bilan bog'liq oqilona mulohazalar va xulosalar chiqarish uchun ma'lumotlarni to'plash, tahlil qilish va baholash bilim va qobiliyatini berish uchun mo'ljallangan. Talabalar turli xil vositalar va platformalar, jumladan Python , R, SQL va Tableau yordamida ma'lumotlarni boshqarish va tahlil qilishni o'rganadila
B.Tech bitiruvchilari ichida Ma'lumotlar Ilmiy mutaxassisliklar ma'lumotlar bo'yicha olimlar, ma'lumotlar tahlilchilari, biznes tahlilchilari, mashinalarni o'rganish bo'yicha muhandislar va ma'lumotlar muhandislari sifatida martaba olishlari mumkin. Katta ma'lumotlar, sun'iy intellekt va mashinani o'rganishning jadal rivojlanishi tufayli ma'lumotlar fanlari sohasida malakali mutaxassislarga doimiy talab mavjud.
Umuman olganda, B.Tech in Data Science ma'lumotlar bilan ishlashni va ma'lumotlar fanining qiziqarli va tez o'sib borayotgan sohasida martaba qilishni xohlaydigan odamlar uchun eng yaxshi dasturdir.
3. B Tech bulutli hisoblash va xavfsizlik
Bakalavriat dasturining maqsadi B.Tech in Cloud Computing and Security – talabalarni bulutli hisoblash va xavfsizlik sohasida martaba uchun zarur bo‘lgan bilim va ko‘nikmalar bilan jihozlaydi. Kurs virtualizatsiya, kiberxavfsizlik , risklarni boshqarish, bulutli hisoblash arxitekturasi, saqlash tizimlari va tarmoqlarni o'z ichiga olgan keng doiradagi mavzularni o'z ichiga oladi
O'quv dasturi talabalarga xavfsiz bulut tizimlarini yaratish, boshqarish va ulardan foydalanish uchun zarur bo'lgan tushunchalarni berish uchun mo'ljallangan. Talabalar turli bulutli platformalar, jumladan, Amazondan foydalangan holda bulutli ilovalarni o‘rnatish, boshqarish va himoya qilishni o‘rganadilar Veb Xizmatlar (AWS), Microsoft Azure va Google Bulut Platforma (GCP).
B.Tech dasturining bitiruvchilari bulutli hisoblash xavfsizligi muhandislari, bulutli hisoblash arxitektorlari, tarmoq xavfsizligi muhandislari, kiberxavfsizlik bo'yicha tahlilchilar yoki bulutli hisoblash ma'murlari sifatida ishlashi mumkin . Bulutli hisoblash va xavfsizlik sohasida malakali mutaxassislarga talab katta, chunki tashkilotlar bulutli yechimlarni tezroq amalga oshiradi.
Umuman olganda, B.Tech in Cloud Computing and Security bulutli yechimlar bilan ishlashni va bulutli hisoblash va xavfsizlikning qiziqarli, tez rivojlanayotgan sohasida martaba izlashni istaganlar uchun ajoyib tanlovdir.
5. Sun'iy intellekt va mashinani o'rganish bo'yicha B Tech
Tech dasturining maqsadi talabalarga sun'iy intellekt va mashinani o'rganish bo'yicha martaba uchun zarur bo'lgan ma'lumot va ko'nikmalarni berishdir. Kompyuter dasturlash, algoritmlar, statistik ma’lumotlar, ma’lumotlarni modellashtirish va tabiiy tillarni qayta ishlash – bu dasturda ko‘rib chiqiladigan ko‘plab mavzulardan faqat bir qismidir.
Talabalar dasturni mustaqil ravishda fikr yurita oladigan va o'rgana oladigan aqlli kompyuter tizimlarini yaratish uchun zarur bo'lgan bilim va ko'nikmalar bilan yakunlaydilar. Talabalar sun'iy intellekt va mashinani o'rganishning turli vositalari va texnologiyalaridan, shu jumladan turli dasturlash tillaridan foydalangan holda ko'plab sohalar uchun aqlli ilovalarni yaratishni o'rganadilar.
B.Tech bitiruvchilari uchun sun'iy intellekt va mashinani o'rganish bo'yicha mavjud . Sun'iy intellekt va MO tashkilotlarini joriy etishning kuchayishi munosabati bilan sun'iy intellekt va mashinalarni o'rganish sohasida malakali mutaxassislarga shoshilinch ehtiyoj bor.
Xulosa qilib aytadigan bo'lsak, Sun'iy intellekt va mashinalarni o'rganish bo'yicha B.Tech - bu aqlli kompyuter tizimlari bilan ishlashni va sun'iy intellekt va mashinani o'rganishning qiziqarli va doimiy rivojlanayotgan sohasida martaba qilishni istagan odamlar uchun ajoyib daraja dasturi.
Shunday qilib, kompyuter fanlari, ma'lumotlar fanlari, bulutli hisoblash va xavfsizlik, to'liq stekni ishlab chiqish yoki sun'iy intellekt va mashinalarni o'rganish bo'yicha daraja eng talab qilinadigan sohalarda sanoat bilimlari va ko'nikmalarini taqdim etish orqali eng yaxshi ish imkoniyatlarini qo'lga kiritish imkoniyatini oshiradi. tadqiqot.

Захватывающие новые программы на получение степени для изучения технологий
Поскольку мир все больше и больше движется к технологической сфере для образования, управления предприятиями, образа жизни и т. д., появляется множество новых областей для изучения и построения карьеры в области технологий. Эти карьеры многообещающие и футуристические с большим потенциалом для прибыльного пути.
Университет Ачарья в Узбекистане предлагает четырехлетнюю программу бакалавриата B Tech или бакалавра технологий, которая обеспечивает целостное технологическое образование с востребованными и отраслевыми навыками.
Acharya предлагает программы B Tech со следующими специализациями:
1. B Tech в области компьютерных наук
Теория, проектирование, разработка и применение компьютерных технологий являются основными темами изучения предмета информатики. Изучение компьютерных наук охватывает алгоритмы, языки программирования, разработку программного обеспечения, компьютерное оборудование, компьютерные сети, системы управления базами данных, искусственный интеллект, взаимодействие человека с компьютером и многое другое.
Изучение компьютеров связано со многими различными дисциплинами, включая физику, инженерию и математику. Он касается как реального использования вычислительных технологий во многих областях, так и теоретических основ вычислений.
Информатика оказала большое влияние на общество, способствуя технологическому прогрессу и изменяя секторы, включая банковское дело, здравоохранение и развлечения. Отрасль по-прежнему быстро развивается, постоянно появляются новые технологии и приложения.
Есть несколько областей, в которых применяется информатика, в том числе:
Наука о данных: это область, которая анализирует огромные объемы данных и делает выводы из них, используя различные компьютерные науки и статистические подходы. Многочисленные отрасли, включая социальные сети, здравоохранение, банковское дело и маркетинг, могут извлечь выгоду из этой области.
Игры и развлечения: Информатика имеет решающее значение для создания виртуальной реальности, видеоигр, поддержки визуальных эффектов, потоковой передачи развлекательного контента в Интернете и других форм развлечений, требующих сложной графики, пользовательских интерфейсов и алгоритмов.
Робототехника: для создания устройств, которые могут выполнять действия самостоятельно, робототехника объединяет информатику, инженерию и физику. Производство, здравоохранение и исследование космоса — вот лишь некоторые из отраслей, в которых робототехника находит применение.
Кибербезопасность: По мере того, как технологии влияют на все больше аспектов нашей жизни, их значение растет. Создание безопасных систем и защита от кибератак требует глубокого понимания информатики
Искусственный интеллект и машинное обучение: Две области компьютерных наук, известные как искусственный интеллект и машинное обучение, связаны с созданием интеллектуальных машин, которые могут учиться на основе данных и выполнять сложные задачи. Беспилотные автомобили, распознавание речи, анализ изображений и видео, а также многие другие технологии являются примерами того, как искусственный интеллект и машинное обучение используются для развития технологий.
Разработка программного обеспечения: информатика необходима для создания программного обеспечения и приложений для широкого круга секторов, включая развлечения, финансы, здравоохранение и электронную коммерцию. Это программное обеспечение и приложения стали неотъемлемой частью повседневной жизни обычных людей, в транзакциях электронной коммерции, программном обеспечении как услуге, образовании и многом другом.
Это лишь некоторые из многочисленных приложений, которыми обладает информатика. Вероятно, по мере развития этой области появятся более инновационные и интригующие приложения. Таким образом, степень в области компьютерных наук имеет много преимуществ и имеет значение для хорошей карьеры в ближайшие годы.
2. B Tech в науке о данных
B.Tech in Data Science — это четырехлетняя программа бакалавриата со специализацией в обширной и востребованной области науки о данных. Цель этой программы - вооружить студентов знаниями и способностями, необходимыми для карьеры в области науки о данных. Учебная программа охватывает широкий круг предметов, включая математику, статистику, компьютерное программирование, машинное обучение, анализ данных и визуализацию данных
Учебная программа создана, чтобы дать учащимся знания и способности собирать, исследовать и оценивать данные, чтобы делать мудрые суждения и делать выводы, связанные с данными.
Студенты узнают, как управлять данными и анализировать их с помощью различных инструментов и платформ, включая Python, R, SQL и Tableau.
Выпускники программы B.Tech in Data Science могут продолжить карьеру в качестве специалистов по данным, аналитиков данных, бизнес-аналитиков, инженеров по машинному обучению и инженеров по данным. В связи с быстрым развитием больших данных, искусственного интеллекта и машинного обучения существует устойчивый спрос на квалифицированных специалистов в области науки о данных.
В целом, B.Tech в области науки о данных - это первоклассная программа для людей, которые хотят работать с данными и делать карьеру в увлекательной и быстро развивающейся области науки о данных.
3. B Tech в области облачных вычислений и безопасности
Цель четырехлетней программы бакалавриата B.Tech в области облачных вычислений и безопасности — вооружить студентов знаниями и способностями, необходимыми для карьеры в области облачных вычислений и безопасности. Курс охватывает широкий круг тем, включая виртуализацию, кибербезопасность, управление рисками, архитектуру облачных вычислений, системы хранения и сети.
Учебная программа предназначена для того, чтобы дать учащимся понимание, необходимое для создания, управления и использования безопасных облачных систем. Студенты узнают, как устанавливать, управлять и защищать облачные приложения с использованием различных облачных платформ, включая Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure и Google Cloud Platform (GCP).
Выпускники программы B.Tech в области облачных вычислений и безопасности могут работать инженерами по безопасности облачных вычислений, архитекторами облачных вычислений, инженерами по сетевой безопасности, аналитиками кибербезопасности или администраторами облачных вычислений. Существует большой спрос на квалифицированных специалистов в области облачных вычислений и безопасности, поскольку организации быстрее внедряют облачные решения.
В целом, программа получения степени B.Tech в области облачных вычислений и безопасности — отличный выбор для людей, которые хотят работать с облачными решениями и делать карьеру в увлекательной, быстро развивающейся теме облачных вычислений и безопасности.
4. B Tech в области искусственного интеллекта и машинного обучения
Цель этой программы B Tech — предоставить учащимся информацию и способности, необходимые для карьеры в области искусственного интеллекта и машинного обучения. Компьютерное программирование, алгоритмы, статистика, моделирование данных и обработка естественного языка — это лишь некоторые из множества тем, охватываемых программой.
Студенты закончат программу со знаниями и способностями, необходимыми для создания интеллектуальных компьютерных систем, которые могут рассуждать независимо и учиться. Студенты узнают, как создавать интеллектуальные приложения для многих отраслей, используя различные инструменты и технологии искусственного интеллекта и машинного обучения, включая различные языки программирования.
Инженерные должности в области искусственного интеллекта (AI), машинного обучения (ML), науки о данных, обработки естественного языка (NLP) и компьютерного зрения доступны для выпускников B.Tech в области искусственного интеллекта и машинного обучения. Существует острая потребность в квалифицированных специалистах в области искусственного интеллекта и машинного обучения в связи с растущим внедрением ИИ и МО организациями.
В заключение, B.Tech в области искусственного интеллекта и машинного обучения — это отличная программа для получения степени для людей, которые хотят работать с интеллектуальными компьютерными системами и делать карьеру в увлекательной и постоянно развивающейся области искусственного интеллекта и машинного обучения.
Таким образом, степень в области компьютерных наук, науки о данных, облачных вычислений и безопасности, разработки полного стека или искусственного интеллекта и машинного обучения увеличивает шансы на получение лучших возможностей трудоустройства, предоставляя отраслевые знания и навыки в некоторых из наиболее - востребованные направления исследований.